מהו DNS?

DNS (Domain Name System) הוא רכיב האינטרנט הממיר שמות דומיין אנושיים בלתי נשכחים (כגון myhost.co.il) לכתובות הניתנות לקריאה במחשב.

כל המחשבים וההתקנים המחוברים לאינטרנט יש כתובת IP מספרית (למשל, 126.206.10.30), אבל רשימות ארוכות של מספרים יכולים להיות קשים מאוד בשביל לזכור! שמות דומיין עדיפים כפי שהם בלתי נשכח יותר - DNS היא המערכת שמתאימה באופן אוטומטי צורה אחת של כתובת על אחרים.

להלן רשימה של מונחי והגדרות נפוצים של DNS, אשר תיתקל בהם בעת ניהול הדומיינים שלך:

תחום: מזהה משאבים באינטרנט, כגון מחשבים ורשתות. הנפוץ ביותר הוא התווית המשמשת לזיהוי וגישה לאתרי אינטרנט.

מערכת שמות תחומים (DNS): מערכת מתן שמות המשמשת למחשבים ולמשאבים אחרים המתארחים באינטרנט. הוא מתרגם שמות דומיין אנושיים בלתי נשכחים לכתובות IP מספריות - המשמש לאיתור משאבי רשת באינטרנט.

שרת שם (או nameservers): שרתי שמות הם מחשבים המבצעים תרגום של שמות דומיין אנושיים בלתי נשכחים לשווי כתובת ה- IP המספרי שלהם. שרת השמות הוא בדרך כלל בבעלות החברה שבה התחום נרשם (תחומים הרשומים אצל MyHost משתמשים בשמות שרתים הנקראים ns1.myhost.co.il ו- ns2.myhost.co.il לדוגמה מתוך מס' רב של nameservers הקיימים אצלנו, בהתאם לשירות ולפאנל אחסון ), אך אם רשמת את התחום שלך אצל רשם צד שלישי, תוכל להשתמש בשמות שלהם.

קובץ אזור: קובץ אזור הוא פשוט קובץ שמאחסן את הגדרות ה- DNS של הדומיין שלך. זה מורכב "רשומות" שונים המגדירים כתובות עבור השרתים המארחים את האתר שלך ומשאבים אחרים - כגון דוא"ל. בהתאם לשירות MyHost שבו אתה משתמש, באפשרותך להשתמש בעורך האזור בפאנל האחסון של MyHost כדי לבצע שינויים בקובץ האזור - או לחילופין - עורך אזור הזמין ב- cPanel שלך.

רשומה A: רשומת נקודות שם התחום שלך לשרת מסוים באינטרנט המחזיק את הקבצים והתיקיות המרכיבים את אתר האינטרנט שלך. הערך של רשומת A הוא תמיד כתובת IP (כגון 10.204.102.10) וניתן להגדיר מספר רשומות A עבור שם תחום אחד. ניתן להשתמש ברשומות A כדי להגדיר את המיקום עבור תת-דומיינים (לדוגמה - shop.mysite.co.il). זה מאפשר למשאבים באתר להתפשט על פני מספר שרתים.

רשומת CNAME: רשומות CNAME (עומד שם קנוני) משמשות גם להכוונת תת-דומיינים לשרתים באינטרנט - אך משתמשים בשמות שרתים לצורך זיהוי ולא בכתובות IP. רשומות CNAME מאפשרות למנהל מערכת להצביע על מספר מערכות כתובות לכתובת IP אחת מבלי להקצות באופן ספציפי רשומה A לכל שם מארח. אם ה- IP של השרת שלך משתנה, עליך לשנות רק את כתובת ה- IP של הרשומה כדי לעדכן את כל הרשומות הקשורות.

רשומת MX: רשומות MX (הוא קיצור ל- Mail Exchanger) מציינות את שם הדומיין שלך לכתובת דוא"ל. תוכל לקבל רשומות MX רבות עבור דומיין. שרת הדואר ינסה ליצור קשר עם אותם בסדר מספרי - החל במספר הנמוך ביותר. רשומות MX צריכות להצביע על דומיין ולעולם לא להצביע ישירות על כתובת IP.

רשומת TXT: מספקת מידע טקסט למקורות שמחוץ לדומיין שלך. רשומות TXT מבחינה היסטורית שימשו להכיל מידע קריא אנושי אודות שרת או רשת. שימושים נפוצים ברשומות TXT הן תכונות אבטחה בדוא"ל כגון Sender Policy Framework (SPF), DomainKeys (DK) ודומיין דואר אלקטרוני מזוהה של DomainKeys (DKIM).